Kolektory danych i terminale mobilne Zebra – czym kierować się przy ich wyborze?

visibility1002 Widok person Posted By: Aneta Kredens list W: Poradniki

Kolektory danych i terminale mobilne Zebra – czym kierować się przy ich wyborze?

Co to jest kolektor danych?

Kolektory danych Zebra to urządzenia służące do skanowania kodów kreskowych, a następnie gromadzenia i przechowywania danych w wewnętrznej pamięci urządzenia. Kolektory danych posiadają wyświetlacz i klawiaturę fizyczną lub dotykową, dzięki czemu możemy podejmować interakcje z systemem informatycznym. Z racji na swoje szeroko zakrojone funkcje urządzenia te bardzo przypominają pracę współczesnych smartfonów. Często możemy również spotkać się z określaniem ich jako terminali mobilnych. Ich obsługa może odbywać się także w wersji offline – wszędzie tam gdzie dostęp do sieci jest utrudniony. Dane przesyłać możemy zarówno w wersji bezprzewodowej jak Wi-Fi czy Bluetooth, jak i przy pomocy kabla połączonego z komputerem. Graficzny wyświetlacz znacznie ułatwia obsługę pozwalając w pełni kontrolować wprowadzane dane.

Kolektor danych czy terminal mobilny - jaka jest różnica?

Choć obecnie nazewnictwo używane jest zamiennie do określenia tego samego rodzaju urządzeń, tak jeszcze niedawno mogliśmy zaobserwować różnicę również w funkcjonowaniu tych urządzeń.

Dawniej terminalem kodów kreskowych określano przenośne komputery wyposażone w wysoce zaawansowane systemy operacyjne typu Windows 10 czy Android, na których mogliśmy zainstalować specjalistyczny program do zarządzania magazynem czy produkcją.

Kolektor danych Zebra to do niedawna urządzenie o dużo bardziej ograniczonych możliwościach pracy bezpośrednio na kolektorze. Jego zadaniem było jedynie odczytywanie kodów kreskowych za pomocą skanera i przesyłanie ich do zewnętrznego serwera.

Jeśli zatem zamierzamy zakupić sprzęt głównie do pracy na magazynie to czy nie wystarczył by nam zwykły skaner? Otóż – to zależy. Często faktycznie obsługa magazynu przy pomocy zwykłego skanera jest wystarczająca jednak trudności mogą pojawić się wówczas, gdy procesy są na tyle zaawansowane, że zwykły skaner nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Pamiętajmy, że oprócz konieczności sczytania kodu kreskowego często pracownik musi także zapisać informacje w bazie danych lub też w pamięci urządzenia. Czytnik kodów kreskowych pozwala nam jedynie na odczyt informacji zawartych w kodzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolektora danych Zebra?

Aby dobrać urządzenie adekwatnie do naszych potrzeb potrzebujemy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

czynniki które mają wpływ na wybór odpowiedniego kolektora danych

    1. ŚRODOWISKO PRACY URZĄDZENIA

    Decydując się na wybór terminala mobilnego musimy wziąć pod uwagę środowisko, w jakim urządzenie będzie pracowało. Czy będzie wykorzystywane do pracy wewnątrz czy na zewnątrz budynku? Czy w tym miejscu występuje duży stopień zapylenia? Jaka jest wilgotność powietrza? Jakie panują warunki oświetleniowe? Czy jeśli urządzenie upadnie to czy będzie to beton czy może miękkie podłoże z wykładziną? Terminal, na który się zdecydujemy będzie uzależniony od tego jakich odpowiedzi udzielimy na powyższe pytania więc podczas analizy parametrów wytrzymałościowych koniecznie powinniśmy sprawdzić: odporność na wilgoć, zapylenie czy skrajne temperatury a także wytrzymałość na upadki.

    2. ZASTOSOWANIE

    Kolektor danych to urządzenie, które znajdzie swoje zastosowanie w wielu bardzo różnych branżach i procesach w naszym przedsiębiorstwie:

    • magazyn – obsługa operacji magazynowych, weryfikacja towarów pod kątem ilości i cen, kompletowanie zamówień Klienta, przyspieszenie ruchu towarów poprzez automatyzacje procesów;
    • produkcja – procesy produkcyjne, rejestrowanie wyrobów;
    • logistyka – przyjęcie i wydanie towarów;
    • spedycja – odczytywanie etykiet z towarów.

    Kolektor danych Zebra stanowi dodatkowo cenne wsparcie także podczas pracy przedstawicieli handlowych, w trakcie inwentaryzacji a także w transporcie. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć nie tylko efektywność pracy ale także jej bezpieczeństwo.

    3. POTRZEBY

    Wystarczy nam urządzenie do zbierania danych czy może bardziej zaawansowany technologicznie terminal mobilny?

    4. CZĘSTOTLIWOŚĆ

    Musimy określić ile zasobów w ciągu dnia zamierzamy skanować.

    5. ODLEGŁOŚĆ SKANOWANIA

    Istotnym jest czy proces skanowania odbywać się będzie z bliskiej odległości ok. 5-50 cm czy może 2, 12 czy nawet 20m;

    Krótki zasięg doskonale sprawdzi się np. w przypadku inwentaryzacji, autoryzacji do programu, rejestracji czasu pracy czy do ewidencji dokumentów, natomiast czytniki o dłuższym zasięgu znajdą zastosowanie do zadań przemysłowych, np. w magazynach wysokiego składowania. Służą do odczytu lokalizacji z dużych odległości, np. kody umieszczone nad dokami załadunkowymi lub pod dachem.

    6. MOBILNOŚĆ PRACOWNIKÓW

    Określenie poruszania się pracowników w miejscu skanowania jest istotna gdyż są pracownicy, którzy poruszają się pieszo pomiędzy półkami w magazynie ale też tacy, którzy jeżdżą wózkiem widłowym i niekoniecznie z niego schodzą w celu zeskanowania towaru.

    7. LOKALIZACJA TOWARÓW NA MAGAZYNIE

    Magazyn parterowy a magazyn wysokiego składowania wymagają zupełnie innych parametrów urządzenia.

    8. RODZAJ OBUDOWY

    Czy w urządzeniu wystarczy nam jedynie duży dotykowy wyświetlacz czy może niezbędna będzie klawiatura.

    Wyświetlacz - niezwykle istotna jest tu długość przekątnej ekranu. Do podstawowych i prostych operacji wystarczy wyświetlacz z mniejszą przekątną. W przypadku bardziej zaawansowanych czynności większy wyświetlacz będzie zdecydowanie czytelniejszy i wygodniejszy w obsłudze. Jeżeli urządzenie obsługiwane będzie w mocno naświetlonych pomieszczeniu ważne aby poradził sobie i z tym wyzwaniem bez zarzutu.

    Klawiatura - kolektory danych mogą być wyposażone w różnego rodzaju klawiatury oraz liczbę klawiszy. W zależności od tego wyróżniamy klawiatury:

      • Numeryczne - w ich przypadku na panelu znajdują się głównie klawisze numeryczne od 0 do 9 wzbogacone często o inne przyciski funkcyjne. Sprawdzają się one jedynie w przypadku, gdy potrzebujemy wprowadzić kody kreskowe lub inne niezawierające wyrazów treści.
    KLAWIATURA NUMERYCZNA
      • Alfanumeryczne W tym przypadku mamy już zdecydowanie większą liczbę klawiszy. Każda cyfra i każda litera ma osobny klawisz. Doskonale sprawdzi się, gdy musimy wprowadzić do systemu dużo informacji zawierającej tekst.
    KLAWIATURA ALFANUMERYCZNA

    Zarówno w przypadku klawiatur numerycznych jak i alfanumerycznych wybór zdecydowanie podyktowany jest potrzebą.

    9.SYSTEM OPERACYJNY

    Większość urządzeń posiada wersje z systemem Android a konkretnie jego najnowsze wersje z możliwością podniesienia ich w przyszłości do wyższej wersji. Podyktowane jest to głównie względami praktycznymi oraz przyjaznym i dobrze znanym ze smartfonów interfejsem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci RAM, SD, procesor czy pamięć wewnętrzną. To właśnie od nich zależy prędkość przetwarzania danych w terminalu.

    10. BATERIA ORAZ CZAS PRACY

    Duże znaczenie w pracy urządzenia ma wydajność pracy baterii czyli inaczej mówiąc długość pracy na jednym ładowaniu a także możliwość wymiany rozładowanej baterii bez konieczności przerywania pracy. Jeżeli urządzenie używane jest często i koniecznie musi przetrwać jedną pełną, często długą zmianę, wówczas nasz wybór powinien paść na baterię o jak najwyższej pojemności wyrażanej w mAh. Im wyższa jej wartość tym dłuższa praca urządzenia na jednym naładowaniu.

    11. SPOSÓB ŁADOWANIA

    Tu wybór również jest dosyć istotny. Jeżeli posiadamy kilka urządzeń i w naszej firmie pracują one tylko na jedną zmianę wówczas spokojnie może wystarczyć nam pojedyncza ładowarka samego urządzenia. Gdy wiemy, że będziemy potrzebowali aby nasze urządzenie pracowało dłużej niż jedna zmiana możemy wówczas zaopatrzyć się w ładowarkę baterii i zapewnić sobie spokój. Wiemy, że gdy terminal rozładuje nam się w trakcie pracy będziemy mogli, bez przerwania pracy, wymienić rozładowaną baterię na nową.

    możliwości ładowania kolektorów mobilnych

    Gdy urządzeń jest zdecydowanie więcej niż kilka warto zastanowić się nad zakupem ładowarki wielostanowiskowej, do której możemy podpiąć kilka a nawet kilkanaście kolektorów w tym samym czasie.

    Do wyboru mamy jeszcze stacje ładujące, które umożliwiają jednoczesne ładowanie urządzenia wraz z dodatkowym akumulatorem oraz wymianę danych pomiędzy urządzeniem a komputerem.

    Gdy urządzenie przez większość czasu będzie znajdowało się w samochodzie lub wózku widłowym, warto zaopatrzyć się w ładowarkę do pojazdów służącą nie tylko do ładowania ale także spełniająca funkcję uchwytu.

    12. RODZAJ MODUŁU SKANUJĄCEGO

    W kolektorze danych możemy wyróżnić dwie metody skanowania: za pomocą lasera lub obrazowania 2D.

    • Laser – to najbardziej znany typ skanera wykorzystujący laser diodowy w celu odczytu współczynnika odbicia czarnych i białych przestrzeni w kodzie kreskowym. Skanery laserowe służą jedynie do odczytu kodów kreskowych liniowych (1D) z odległości od kilku centymetrów do nawet 12 metrów. Ich wadą może być to, iż podczas skanowania wymagają niezwykłej precyzji i wskaźnik należy trzymać poziomo w poprzek kodu kreskowego.
    • Imager cyfrowy 2D– w odróżnieniu do lasera, imager odczytuje zarówno kody 1D jak i 2D. Ich zaletą jest to iż są w stanie rozpoznać skanowane elementy pod każdym kątem, niestraszne są mu również kody mniej wyraźne czy lekko zniszczone.

    13. ERGONOMIA PRACY

    Zależnie od tego jaką konkretnie pracę przewidzieliśmy dla naszego terminala, musimy zdecydować jaka jego forma będzie dla nas najwygodniejsza. Do wyboru mamy kilka opcji:

    • terminal mobilny bez klawiatury – wyglądem przypominający zwykłego smartfona, posiada duży, przejrzysty wyświetlacz (Zebra TC26).
    • terminale z klawiaturą – przydatny wówczas, gdy podczas skanowania potrzebujemy również wpisać jakiś tekst (Zebra MC3300).                             
    • terminale z uchwytem typu GUN – pozwala na wygodne trzymanie terminala i intuicyjne skanowanie (ZEBRA MC9300).                             

    rodzaje terminali mobilnych

    15. ŁĄCZNOŚĆ

    Aby przesłać zgromadzone dane terminal mobilny musi łączyć się w jakiś sposób z komputerem, aby przesłać informacje do systemu. Może to robić przewodowo – przy pomocy kabla USB, kabla Ethernet lub poprzez kabel RS232, lub bezprzewodowo – za pomocą Bluetooth lub sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

    Pozostałe istotne parametry:

    • RFID – urządzenia umożliwiające bezprzewodowy odczyt tagów RFID;
    • GPS – urządzenia wyposażone w moduły GPS;
    • wersja dla służby zdrowia – urządzenia pokryte odpowiednią powłoką antybakteryjną odporne na działanie silnych środków bakteriobójczych, najczęściej występujące w kolorze białym połączonym z niebieskim;
    • odczyt kodów niestandardowych – możliwość odczytywania kodów o wysokiej gęstości (HD), gorszej jakości oraz kodów uszkodzonych, (DPM);
    • NFC – parowanie z innymi urządzeniami takimi jak np. drukarki etykiet.

    Podział kolektorów

    W zależności od funkcjonalności kolektory danych możemy podzielić w następujący sposób:

    1. Kolektory danych
    2. Terminale mobilne
    3. Terminale POS
    4. Terminale ubieralne
    5. Tablety przemysłowe
    6. Komputery pokładowe

    Akcesoria dodatkowe

    Choć samo urządzenie doskonale sprawdzi się w wyznaczonych zadaniach możemy dodatkowo ułatwić sobie pracę dzięki zastosowaniu dodatkowych akcesoriów:

    • dodatkowe szkło ochronne;
    • specjalistyczne etui: ochronne, na ramię, do paska, na nadgarstek;
    • uchwyty: pistoletowy, RFID;
    • stacje ładujące;
    • ładowarki/uchwyty do pojazdów;
    • kable i przejściówki.

    Korzyści z korzystania z kolektorów danych:

    • brak konieczności powolnego, ręcznego wprowadzania danych,
    • zmniejszenie ilości pomyłek i błędów,
    • automatyzacja, dzięki której oszczędzamy czas pracowników zwiększając ich wydajność,
    • praca i komunikacja zarówno online jak i offline,
    • nieograniczona wymiana danych,
    • zmniejszenie kosztów pracy,
    • prosta obsługa urządzenia,
    • możliwość wykonywania zdjęć np. uszkodzonego towaru.

    W dynamicznie funkcjonujących przedsiębiorstwach użycie kolektora danych może okazać się doskonałym rozwiązaniem. W codziennych działaniach napotykamy wiele czynności, które mają znaczący wpływ na szybkość i efektywność naszej pracy. Jeżeli istnieje urządzenie, które poprawi oba te parametry warto w niego zainwestować. Nie zapominajmy o plusach wynikających z takiej inwestycji.

     Zaintersowany? Masz pytania? Napisz do nas!

    Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień