Technologia RFID – co oznacza i jak może pomóc Twojej firmie

visibility380 Widok person Posted By: Aneta Kredens list W: Poradniki

Technologia RFID – co oznacza i jak może pomóc Twojej firmie

Technologia RFID znajduje coraz większe zastosowanie nie tylko wśród średnich i wielkich przedsiębiorstw. Dziś już nawet mniejsze firmy znajdują u siebie sposoby na jej wykorzystanie i to tylko kwestia czasu kiedy RFID stanie się jeszcze bardziej powszechne. Technologia ta przestała być już nowatorskim projektem i jest wykorzystywana w praktycznie wszystkich gałęziach produkcyjnych i handlowych. Dzięki wszechstronności zastosowań pozwala na automatyzację procesów oraz wykorzystanie zasobów ludzkich do innych, często ważniejszych procesów, dbając o oszczędności firmy i wydajność procesów.

W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć Wam nieco funkcjonowanie tej technologii oraz podpowiedzieć, gdzie możecie znaleźć dla niej zastosowanie w swoim przedsiębiorstwie.

Technologia RFID – przyjrzyjmy się jej nieco bliżej

Czym zatem jest wspomniana technologia RFID? To nic innego jak Radio Frequency Identyfication czyli system bezprzewodowej identyfikacji radiowej.

Funkcjonuje dzięki wykorzystaniu fal radiowych. Cała struktura opiera się w zasadzie na dwóch elementach: znaczniku oraz antenie RFID (Zebra AN720). Znacznik to inaczej chip lub tag, który tworzy prosty układ elektroniczny zawierający zapisane w sobie dane. Jego pojawienie się w pobliżu anteny pozwala na automatyczne zarejestrowanie i odczyt zawartych w nim danych.

Znakując tagiem dowolny produkt możemy także, za pomocą odpowiedniego czytnika RFID (ZEBRA MC3390xR), potwierdzić jego obecność. Czytnik wysyła wiązkę elektromagnetyczną aktywującą tag. Następnie przesyła zwrotnie informację na temat zawartości i pamięci tagu.

RFID to doskonała alternatywa dla kodów kreskowych – nieco droższa, ale wygodniejsza i na pewno wydajniejsza. Nie wymaga aż tak dużej precyzji przy odczycie jak ma to miejsce w przypadku kodów kreskowych. Identyfikacja bezprzewodowa pozwala na wykonanie tej samej ilości pracy w kilka sekund zamiast w kilka minut i to bez angażowania operatora.

Gdzie najczęściej wykorzystywana jest technologia RFID?

Branże, w których warto wykorzystać technologię rfid

Technologia RFID znajduje szerokie zastosowanie w coraz większej ilości branż. Obecnie z jej wykorzystaniem możemy spotkać się praktycznie wszędzie. Od handlu detalicznego po systemy wykorzystywane na produkcji, magazynie czy w transporcie.

MAGAZYN, TRANSPORT I LOGISTYKA etykiety RFID doskonale odnajdują się przy kompletowaniu zamówień i ich śledzeniu. Każdy transport odbywa się w sposób przejrzysty i bezpieczny. Odpowiednie oznakowanie produktów pozwala na ich szybką lokalizację i unikanie, często kosztownych, pomyłek. W logistyce, technologia RFID, pozwala na uzyskanie informacji o ilości i położeniu wszystkich komponentów, kontroluje tok produkcji i jej czas przekazując wszystko do systemu ERP.

Dzięki wykorzystaniu RFID możemy dążyć do zautomatyzowania logistyki w całym łańcuchu dostaw. Prosta rejestracja i weryfikacja towarów jest możliwa dzięki zastosowaniu bramek RFID lub czytników mobilnych Zebra, które odpowiedzialne są za przekazanie dokładnych informacji na temat przebiegu procesów, czasu ich trwania oraz lokalizacji.

OPAKOWANIA I ZNAKOWANIE – w przemyśle często stosuje się opakowania zwrotne takie jak pojemniki KTL, skrzynie, kontenery, kosze siatkowe itp., które powinny wrócić w odpowiednim czasie do producenta. W praktyce to właśnie na tym procesie możemy stracić najwięcej. Zastosowanie technologii RFID do śledzenia opakowań na każdym etapie pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych nie tylko z zagubieniem opakowań, ale także z pracownikami poświęcającymi swój cenny czas na próbę odnalezienia zgubionych opakowań.

System ewidencyjny do opakowań zwrotnych, za pomocą czytnika mobilnego lub bramki RFID, rejestruje wszystkie wydania i zwroty, określając datę i kod kontrahenta, co pozwala na określenie trasy opakowania oraz czasu jego powrotu do firmy.

SŁUŻBA ZDROWIA – z technologią RFID możemy spotkać się między innymi w szpitalu w opaskach na rękę zakładanych pacjentom, a także w różnego typu placówkach medycznych, gdzie możemy, za pomocą znaczników, oznaczyć sprzęt medyczny tak, aby w razie konieczności móc go bez problemu odnaleźć.

REJESTR CZASU PRACY – tanim i wygodnym w użytkowaniu urządzeniem do kontrolowania czasu pracy są specjalne karty z tagami RFID. Za ich pomocą wiele przedsiębiorstw wykorzystuje ten sposób do ewidencji czasu pracy swoich pracowników. Przy wejściu do zakładu pracy bądź przy stanowisku pracy umieszcza się specjalne bramki, które zbierają dane i przekazują je do systemu, który następnie dokonuje zbiorczej i indywidualnej analizy pracy.

EWIDENCJA DOKUMENTÓW – za pomocą znaczników RFID można ewidencjonować nie tylko czas pracy ale również dokumenty. Możemy w ten sposób nadzorować i zapisywać historię ich obiegu a także określić dokładne lokalizacje szukanych dokumentów.

HANDEL DETALICZNY – w handlu detalicznym technologia RFID ma nieco szersze zastosowanie. Wykorzystywana jest nie tylko do śledzenia lokalizacji produktów, ale także do monitoringu stanów magazynowych oraz jako kontrola antykradzieżowa. Znaczniki umieszczane są na plastikowych klipsach lub tekturowych metkach, które są dezaktywowane lub usuwane przez pracowników obsługujących stanowisko kasowe. Pracownicy w każdym momencie mogą sprawdzić gdzie znajduje się towar i niezwłocznie uzupełnić braki na sklepie lub zapleczu.

PRODUKCJA I PRZEMYSŁ – wykorzystanie technologii RFID na produkcji to nic innego jak:

  • kontrola produkcji - wsparcie procesów, które odpowiedzialne są za monitorowanie jej poszczególnych etapów oraz całego łańcucha dostaw;
  • dokładność – identyfikacja wyrobów z niezwykłą precyzją; wiedza o ilości wyprodukowanych detali na liniach produkcyjnych;
  • brak błędów – 100% dokładność identyfikacji pozwala na całkowite wyzbycie się pomyłek będących tak często wynikiem ludzkiego błędu;
  • większa efektywność – będąca wynikiem skrócenia czasu poszczególnych operacji i wspomnianym wyżej braku błędów i pomyłek;
  • brak opóźnień – zlecenia realizowane są w terminie dzięki rejestracji i śledzeniu całego przebiegu procesu produkcyjnego;
  • bezpieczeństwo – zabezpieczenie wyrobów przed ryzykiem ich podrobienia.

Czy RFID wyprze kody kreskowe z obiegu?

rfid vs kod kreskowy

Szerokie zastosowanie technologii RFID już dziś będzie skutkowało znacznym jej rozwinięciem w przyszłości. Zapewne za jakiś czas możemy spodziewać się tego, iż kody kreskowe zostaną wyparte przez tagi RFID, które mają nad nimi niemałą przewagę. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkie zabrudzenia oraz trudne warunki atmosferyczne i mogą sprawdzić się wszędzie tam, gdzie zastosowanie klasycznej etykiety z kodem jest utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Dodatkowo fakt, iż mogą być odczytywane zbiorowo sprawia, że znacznie usprawnia to wszelkie procesy zachodzące w firmie, bez względu na branżę. Podczas gdy etykiety są praktycznie jednorazowego użytku, tagi mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki rodzaj tagu zastosujemy.

ZNACZNIKI RFID ZEBRA

Rodzaje znaczników RFID

Znaczniki RFID mogą przyjmować różne formy i kształty zależnie od naszych potrzeb. Zbudowane są z chipa (układu scalonego) oraz cewki antenowej, od rozmiaru której zależy zasięg działania znacznika RFID.

Pod względem fizycznym tagi RFID możemy podzielić następująco:

  • inlay – jest chyba najbardziej popularną formą znacznika. Ma postać przezroczystej etykiety zawierającej chip oraz antenę. Występuje w wersji z klejem lub bez.
  • label – to rodzaj etykiety papierowej lub syntetycznej, na której możemy zastosować dowolny nadruk;
  • obudowa – najbardziej różnorodna forma umieszczania znaczników. Może przyjmować najróżniejsze formy oraz posiadać specjalne mocowania a jej zadaniem jest przede wszystkim chronić tagi przed niekorzystnymi czynnikami jak wysoka temperatura, wilgoć czy uderzenia.

Ze względu na sposób zasilania znaczniki dzielimy na znaczniki:

  • pasywne – to znaczniki, które nie posiadają własnego źródła zasilania tylko wykorzystują energię z fal emitowanych przez czytnik. Fale wytwarzane przez czytnik RFID pobudzają pasywny znacznik, który następnie wysyła niezbędne informacje. Tagi te, choć charakteryzują się długą żywotnością, zasięg działania mają niewielki.
  • aktywne – w przeciwieństwie do znaczników pasywnych znaczniki aktywne posiadają swoje własne źródło zasilania, dzięki któremu działają niezależnie od czytników RFID. Samodzielną emisję fal radiowych umożliwia im chip, który aktywowany jest energią z baterii. Są najlepszym wyborem do znakowania obiektów wykonujących swą pracę w trudnych warunkach. Należy pamiętać o tym, iż mają najkrótszą żywotność spośród wszystkich rodzajów znaczników.
  • semipasywne – to znaczniki będące połączeniem technologii znaczników aktywnych i pasywnych. Źródło zasilania dla chipa znajdującego się wewnątrz znacznika stanowi umieszczona w nim bateria. Jednak energia ta nie służy do samodzielnego wytwarzania fal radiowych. Zasięg działania znaczników semipasywnych jest większy niż tagów pasywnych. Ich żywotność plasuje się pomiędzy żywotnością tagów pasywnych i aktywnych.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru tagów RFID?

czynniki wyboru tagów rfid

Tagi lub inaczej znaczniki RFID to małe elementy, które mocowane są do przedmiotów czy urządzeń za pomocą kleju lub nitów. Mogą występować jako etykiety samoprzylepne lub przybrać postać znacznika wielokrotnego użytku w formie plastikowej obudowy. Z racji na to iż w technologii RFID nie ma uniwersalnych rozwiązań, do każdego projektu należy podejść indywidualnie.

Zatem aby odpowiednio dobrać tagi RFID do naszych potrzeb należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  1. Obszar geograficzny – znacznik RFID należy wybrać zgodnie z częstotliwością prawnie dopuszczoną na danym obszarze geograficznym. Ponadto nie należy zapomnieć o tym, aby w celu odpowiedniej komunikacji, zarówno tagi jak i czytniki zestroić w tym samym paśmie.
  2. Czynniki zewnętrzne– jeśli tag RFID ma być narażony na działanie skrajnych temperatur, zapylenia, wody czy brudu ważnym jest, aby dobrać taką obudowę, która sprosta tym warunkom.
  3. Zakres odczytu – na zakres odczytu może wpływać wiele czynników jak wzmocnienie anteny, orientacja taga lub moc nadawania czytnika.
  4. Powierzchnia montażowa – zazwyczaj znaczniki RFID umieszczane są na standardowych powierzchniach typu tektura, drewno czy plastik, jednak zdarza się, że musza pracować w znacznie trudniejszym otoczeniu typu metal, szkło czy woda. Nie każdy znacznik będzie mógł spełnić takie warunki.
  5. Miejsce na aplikację taga– dzięki temu, iż znaczniki mogą występować w wielu różnych kształtach i strukturach, możemy idealnie dobrać je do konkretnych zastosowań, w zależności od powierzchni i miejsca na ich umieszczenie.
  6. Sposób mocowania – zależnie od kształtu i materiału znacznika do wyboru mamy mocowanie za pomocą nitów, śrub lub specjalnych klejów.
  7. Sposób programowania tagów – tagi RFID mają już wewnątrz zaprogramowane dane jednak możemy również zaprogramować je samodzielnie. Sposób programowania będzie determinował wybór znacznika RFID. Znaczniki w formie etykiet RFID możemy programować za pomocą drukarki RFID. Tylko nieliczne z nich możemy zaprogramować za pomocą czytnika RFID.

Etykiety RFID

Etykieta RFID to rodzaj znacznika, który możemy samodzielnie zaprogramować oraz wydrukować na przeznaczonej do tego celu drukarce RFID. Znaczniki albo inaczej tagi lub chipy umieszcza się pod etykietą samoprzylepną lub innego rodzaju naklejką czy plastikowym elementem. Etykiety nie potrzebują własnego zasilania gdyż zasilane są pasywnie. Innym rodzajem znaczników RFID są znaczniki zasilane baterią, służące do zwiększenia zasięgu odczytu w zastosowaniach przemysłowych.

Zalety wdrożenia technologii RFID

Zalet z wykorzystania technologii RFID jest naprawdę wiele jednak najważniejszą i najbardziej istotną jest szybka i dokładna identyfikacja wielu znaczników na raz. Idealna dla tych przedsiębiorstw, które za priorytet stawiają sobie oszczędność czasu oraz nadzór zarówno nad magazynem jak i linią produkcyjną.

Zastosowanie technologii RFID jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem wykorzystywanym w inwentaryzacji magazynu, którą z powodzeniem możemy przeprowadzić nawet w kilkanaście minut. Porównując - ten sam proces z wykorzystaniem etykiet kodów kreskowych może trwać nawet do kilkunastu godzin. Oczywiście biorąc pod uwagę, iż mamy do czynienia z niezniszczonymi kodami kreskowymi umieszczonymi w dostępnym miejscu. Musimy pamiętać, że każde odchylenie od tej normy spowoduje znaczne wydłużenie czasu pracy. Wykorzystując technologię RFID nie musimy martwić się o takie szczegóły. Wystarczy, że produkty zawierające tagi RFID będą znajdowały się w zasięgu odczytu, który zależnie od zastosowanych etykiet, anten oraz materiału, może wahać się nawet do 10 metrów.

Niezwykle użyteczną cechą w przypadku RFID jest również możliwość zapisu dużo większej ilości informacji. Ponadto należy pamiętać, iż raz zapisane dane możemy niejednokrotnie edytować.

Nie możemy także pominąć tego, iż technologię RFID cechuje wysoka wytrzymałość. Znaczniki nie muszą być umieszczane w widocznym miejscu co powoduje, iż nie są narażane na działanie czynników zewnętrznych tak bardzo jak etykiety kodów kreskowych, które muszą znajdować się w miejscu dostępnym dla oka oraz zasięgu czytnika.

Niemałym uproszczeniem jest również brak konieczności zastosowania czynnika ludzkiego w procesie skanowania. Tak naprawdę wystarczy, aby ciężarówka z oznakowanym towarem przejechała przez specjalną bramkę RFID a otrzymamy zapis zawartości całego załadunku.

Pamiętajmy także o jeszcze jednej niezwykle istotnej różnicy pomiędzy kodami kreskowymi a technologią RFID – znaczniki RFID nie tylko odczytują i przenoszą dane ale mogą także uruchamiać procesy lub alarmy.

Zastosowanie technologii RFID skutkuje automatyzacją wybranych procesów a co za tym idzie oszczędnością czasu oraz obniżeniem kosztów ponoszonych przez firmę. Niezwykle proste staje się sprawdzenie towaru, przyjęcie go oraz wydanie. Wdrożenie technologii RFID gwarantuje znacznie większą dokładność zarządzania zapasami.

zalety wdrożenia technologii rfid

Podsumowując, technologia RFID to przyszłość dla wielu przedsiębiorstw ceniących sobie oszczędność czasu i pieniędzy. Jest niezwykle inteligentnym rozwiązaniem zwiększającym wydajność, skracającym czas pracy oraz znacznie ograniczającym liczbę błędów i strat.

Jeśli i Ty chcesz w swojej firmie obniżyć koszty i zoptymalizować przebieg produkcji to najlepszy na to czas jest właśnie teraz.

Wdrożenie technologii RFID może być nieco problematyczne dlatego też warto zdać się w tej kwestii na specjalistów, którzy dobiorą odpowiedni sprzęt, aby jego efektywność była jak największa. Skontaktuj się z nami, by poznać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień