Wizja rozwoju Autoid w sektorze magazynowym na lata 2021-2024

visibility615 Widok person Posted By: Łukasz Borys list W: Przegląd branżowy

Informacje na temat badania

Firma Zebra Technologies wykonała  badanie wśród klientów z całego globu w celu przeanalizowania tendencji i wyzwań które prowadzą do transformacji przedsiębiorstw w branży magazynowej. W badaniu wzięło udział 1403 osób z działów informatycznych i operacyjnych z branży produkcyjnej, transportu i logistyki, handlu detalicznego, usług pocztowych i kurierskich oraz dystrybucji hurtowej, którzy podzielili się aktualnymi i planowanymi strategiami modernizacji swoich magazynów oraz centrów dystrybucji i realizacji zamówień na lata 2021-2024.

żródło: "ZEBRA Technologies"

Stan branży

Firmy stają przed wyzwaniem modernizacji magazynów oraz działów dystrybucji w celu sprostania rosnącym wymaganiom dzisiejszej gospodarki „na żądanie”, opartej na konieczności natychmiastowego spełniania życzeń klientów. Handel ewoluuje w kierunku wielokanalowej dystrybucji, zwiększają się wolumeny magazynowe a dostawy muszą być realizowane szybciej i sprawniej. Globalnym problemem jest tez niedobór pracowników. Stojąc przed tymi problemami właściciele przedsiębiorstw decydują się na modernizacje swojej działalności aby zwiększać lub utrzymywać wolumen sprzedaży.

Optymalizacja łańcucha dostaw

Konsument ma możliwość robienia zakupów 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także w święta, taki stan rzeczy spowodował zburzenie funkcjonującego w przeszłości klasycznego łańcucha dostaw, wpływając na producentów, detalistów i przedsiębiorstwa z branży magazynowej, które muszą zaspokoić potrzeby konsumentów. Cyfrowa rewolucja ma również daleko idące konsekwencje dla przedsiębiorstw B2B, które muszą szybko i precyzyjnie wytwarzać, magazynować i dostarczać towary. Mentalność typu „chcę tego teraz” obejmuje wszystkie branże i wymaga od doświadczonych managerów sprawnego zarządzania wynikami finansowymi i dbania o zwrot z inwestycji przy jednoczesnym utrzymywaniu zadowolenia klientów na najwyższym poziomie. Uczestnicy badania przeprowadzonego przez firmę Zebra, poświęconego wizji sektora magazynowego zgłaszali potrzebę modernizacji swoich procesów operacyjnych poprzez konieczność wdrażanie innowacyjnych technologii, które pozwolą na osiągnięcie pozytywnych wyników. Badanie pokazuje, że 40 procent ankietowanych jako główny powód konieczności rozwoju podało wzrost popytu wśród konsumentów. Ponad jedna trzecia badanych stwierdziła, że krótszy czas realizacji zamówień jest podstawą ich planów rozwoju i skłania ich do ponownego przemyślenia strategii działalności.

Strategia rozwoju pod kątem rozwoju działalności

W najbliższych pięciu latach właściciele przedsiębiorstw skupią się w ramach swoich planów przede wszystkim na automatyzacji, jak i wyposażaniu pracowników w technologie. Ponad trzy czwarte (77%) ankietowanych potwierdza, że wyposażenie pracowników w odpowiednie narzędzia techniczne jest najlepszym sposobem wprowadzania automatyzacji w magazynie, niestety tylko 35% z pośród badanych ma jasny obraz tego, od czego zacząć ma zacząć proces automatyzacji. Osoby decyzyjne informują również o zwiększaniu powierzchni magazynowej i budowli nowych obiektów. Obecnie na świecie jest ponad 3,5 miliona magazynów. 87% procent respondentów jest w trakcie zwiększania swojej powierzchni magazynowej lub ma w planach rozbudowę do 2024 r., przy czym 82% spodziewa się zwiększenia w tym okresie liczby magazynów. W miarę inwestowania przez firmy w infrastrukturę konieczne jest, aby inwestowały one swój kapitał w sposób zapewniający wzrost i gwarantujący zwrot z inwestycji. Ten aspekt ma dla osób decyzyjnych największe znaczenie, ponieważ 59% respondentów jako jedno ze swoich największych wyzwań, których spodziewają się w ciągu najbliższych pięciu lat, wymieniło również zwiększenie możliwości produkcyjnych.

Kluczowym aspektem dla zaspokojenia rosnącego popytu jest inwestycja w ludzi

Rozszerzanie powierzchni, wdrażanie nowych procesów i usprawnianie przebiegu zadań to tylko część równania. Liderzy muszą również inwestować w nowych pracowników. Obecnie na świecie jest nieco ponad 38 milionów pracowników magazynowych, a według prognoz do 2023 r. ich liczba ma wynieść 44,6 miliona. Nie dziwi więc fakt, iż badanie ujawniło, że 83% respondentów zwiększa obecnie lub planuje do roku 2024 zwiększyć liczbę pracowników

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień