Kod kreskowy w pigułce

visibility333 Widok person Posted By: Gabriela Walczyna list W: Poradniki

KOD KRESKOWY W PIGUŁCE

Kody kreskowe i ich zastosowanie

Widzisz je codziennie, ale czym są?

Spotykamy je codziennie, wiemy jak wyglądają, nie widzimy między nimi większych różnic i specjalnie nie zastanawiamy się co zawierają. Są na właściwie wszystkim co trafia do naszych koszyków i domów. Wiemy jakimi urządzeniami je czytać, ostatnio wystarczy nam do tego aparat w telefonie i odpowiednia aplikacja.

Więc czym tak właściwie są kody kreskowe, znane także jako kody paskowe?

To graficzny zapis informacji, ukazanych za pomocą czarnych i białych kresek, których wygląd jest ustalony przez określoną symbolikę kodu. Jest wiele rodzajów kodów kreskowych i każdy z nich może zawierać w sobie inną ilość znaków i informacji. Najprościej ich funkcję można określić jako automatyczną identyfikację produktu. Skanujesz i wiesz.

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Najprostsze czytniki liniowe działają przy pomocy wąskiej wiązki świetlnej, która przesuwa się wzdłuż czytanego kodu. Światło jest odbijane przez jasne elementy kody i pochłaniane przez ciemne. Wszystko odczytuje fotodioda. W wyniku pochłaniania światła w czytniku powstają sygnały elektryczne, których siła zależna jest od ilości odbitego światła. W momencie, kiedy ciemne elementy pochłaniają światło, sygnały są słabsze. Grubość kreski to czas trwania sygnału. Na podstawie czasu trwania impulsów, czytnik dekoduje informacje i zamienia je na znaki, które jesteśmy w stanie odczytać przy pomocy komputera lub innego urządzenia.

Natomiast imagery cyfrowe wyciągają kod ze zrobionego zdjęcia. Daje nam to możliwość skanowania kilku kodów jednocześnie, wyciągać kody z dokumentów, zapewnia większy zasięg i dokładność.

kod kreskowy w pigułce - czytniki kodów kreskowych

Rodzaje kodów kreskowych

Na pierwszy rzut oka wszystkie barcody wyglądają tak samo. Czarne kreski i cyferki pod spodem. Wiele osób może zaskoczyć, ze są różne rodzaje kodów kreskowych i jest ich około 250. Różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim ilością zakodowanych znaków, a co za tym idzie ilością informacji, które zawierają. By ułatwić podział, wyznaczono kilka podkategorii kodów kreskowych:

Podział według wymiarowości kodu:

1. Jednowymiarowe (1D) - najbardziej popularny kod kreskowy

2. Dwuwymiarowe piętrowe – dwie linie kodu, jedna pod drugą

3. Dwuwymiarowe matrycowe – informacja zapisana jest w innej postaci niż kreski, na określonej powierzchni

4. Kody złożone – łącza w sobie elementy kodów jedno i dwuwymiarowych

5. Kody trójwymiarowe – wytłaczane kody jednowymiarowe, z tą różnicą, że do ich odczytania służą różnice grubości wytłoczenia.

kod kreskowy w pigułce - rodzaje kodów

Podział według szerokości kresek

1. Kody o jednej szerokość kresek – kreski w nich są takie same, a informacje zapisane przez ich obecność bądź jej brak

2. Kody o dwóch szerokościach kresek

3. Kody o wielu szerokościach kresek (modularne)

Podział wg rodzaju kodowanych symboli

1. Numeryczne – kodowane są jedynie cyfry w systemie dziesiętnym, np. Code25, EAN-8, EAN-13

2. Alfanumeryczne – kodowane są cyfry oraz pozostałe znaki kodu ASCII, zdarza się również, że zakodowane są niektóre znaki alfabetu, np. Codabar, Code128, Code93

Podział wg ciągłości kodu (nie dotyczy matrycowych)

1. Kody ciągłe – nie występują przerwy między kodowanymi znakami, np. Code25, Code128, EAN-13

2. Kody dyskretne – przerwy występują, np. Codabar, CODE 11

Podział wg ilości kodowanych znaków

1. Kody o stałej długości – ilość kodowanych znaków jest ściśle określona, np. EAN-8, EAN-13, ITF-14

Podział wg przyjętej metody weryfikacji odczytywanych danych

1. Kody samosprawdzalne – budowa kodu warunkuje, że poszczególne jego elementy różnią się od siebie w ogromnym stopniu, więc każda nieprawidłowość odbierana jest od razu jako błąd kodu

Jaki czytnik dla jakiego kodu kreskowego?

Wiesz już jakie są rodzaje kodów kreskowych i jakie są urządzenia, które służą do ich odczytywania. W uproszczeniu są to czytniki liniowe, albo imagery cyfrowe. W rzeczywistości mogą to być również kolektory danych, terminale mobilne, czy nawet tablety wyposażone w skaner. Jak więc dobrać narzędzie odpowiednie do czytania kodów? Pierwsza ważna sprawa to, czy nasz kod jest kodem 1D czy 2D? A może wykorzystywane są oba te typy? Należy pamiętać, że czytnik liniowy może nie przeczytać kodu 2D. Natomiast imager cyfrowy odczyta oba rodzaje kodów. Do kodów 3D potrzebny jest specjalny rodzaj imagera cyfrowego. Jeśli mamy tę świadomość, reszta nie jest już większym problemem. Warto spojrzeć na specyfikację interesującego nas czytnika. Producenci udostępniają je do wglądu i można sprawdzić, jakie kody obsługuje czytnik.

kod kreskowy w pigułce - 123scan

Mobility DNA - przewaga na wielu frontach

Dzięki swojemu pakietowi Mobility DNA ZEBRA zdobywa niekwestionowaną przewagę na wielu poziomach, również jeśli chodzi o podniesienie jakości i wydajności skanowania kodów kreskowych przez czytniki i imagery cyfrowe. Aplikacja 123Scan umożliwia skonfigurowanie urządzenia do czytania odpowiednich kodów kreskowych. Kiedy jest to przydatne? Na przykład w momentach, kiedy dostajemy paczkę, która jest oznakowana kilkoma różnymi rodzajami kodów. W aplikacji mamy możliwość wyboru rodzaju kodu, który będzie skanowany. Unikniemy dzięki temu pomyłek i błędów, wynikających z odczytania zbędnego kodu - przy tym zaoszczędzimy trochę czasu. Konfiguracja urządzęń skanujących ZEBRA również jest ciekawa. Otwieramy aplikację 123Scan. Wybieramy dowolne, interesujące nas wartości. Następnie aplikacja generuje dla nas nic innego, jak kod, który skanujemy urządzeniem. Po jego zeskanowaniu konfiguracja jest zakończona. Dzięki temu możemy jedno urządzenie konfigurować bez ograniczeń, dostosowując je do poszczególnych etapów pracy. To tylko przykład tego jak kreatywnie i praktycznie można wykorzystać kody 1D i 2D w swojej codzienności. I tak są wszędzie wokół nas, więc dlaczego nie miałyby dla nas pracować?

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień