203, 300 czy 600 dpi? Jaka rozdzielczość drukarki etykiet
Rozdzielczość drukarki etykiet określa, z ilu punktów na cal (dpi) głowica buduje nadruk: 203 dpi to 8 punktów na milimetr, 300 dpi – 12, a 600 dpi – 24.
Spis treści
Rozdzielczość drukarki etykiet określa, z ilu punktów na cal (dpi) głowica buduje nadruk: 203 dpi to 8 punktów na milimetr, 300 dpi – 12, a 600 dpi – 24. Od tej liczby zależy, jakie szerokości modułu (wymiaru X) kodu kreskowego da się wydrukować dokładnie, jak mały może być czytelny kod 2D i z jaką maksymalną prędkością pracuje drukarka. Poniżej znajdziesz wyliczenia dla trzech rozdzielczości zestawione z zaleceniami GS1 oraz modele z oferty alph.pl w każdej klasie.
Co oznacza dpi i punkty na milimetr
Głowica drukarki termicznej i termotransferowej to rząd elementów grzejnych. Każdy z nich drukuje jeden punkt, więc rozdzielczość opisuje gęstość tych punktów. Zebra w specyfikacjach podaje ją równolegle w dpi i w punktach na milimetr. Wielkość jednego punktu (podziałkę) łatwo policzyć: 25,4 mm (cal) dzielisz przez liczbę dpi.
| Rozdzielczość | Punkty/mm (wg Zebra) | Podziałka 25,4 / dpi | Wymiar punktu wg Zebra (ZT411, szer. × dł.) |
|---|---|---|---|
| 203 dpi | 8 | 0,125 mm | 0,125 × 0,125 mm |
| 300 dpi | 12 | 0,085 mm | 0,084 × 0,099 mm |
| 600 dpi | 24 | 0,042 mm | 0,042 × 0,042 mm |
Warto zauważyć szczegół z tabeli: punkt przy 300 dpi nie jest kwadratowy – według Zebra ma 0,084 mm szerokości i 0,099 mm długości. Ma to znaczenie przy kodach drukowanych w poprzek kierunku wydruku, o czym niżej. Jeśli dopiero wybierasz typ drukarki, zacznij od przewodnika po drukarkach etykiet dla firmy.
Rozdzielczość drukarki etykiet a wymiar X kodu
Wymiar X to szerokość najwęższego elementu kodu: najwęższej kreski w kodzie liniowym albo jednego modułu („kwadracika”) w kodzie 2D. Drukarka nie narysuje połowy punktu, więc moduł jest zawsze całkowitą wielokrotnością podziałki. Widać to w języku ZPL: polecenie ^BY ustawia szerokość modułu w punktach (od 1 do 10, domyślnie 2), a nie w milimetrach. Z tego wynikają dostępne „schodki” szerokości modułu:
| Moduł z… | 203 dpi | 300 dpi | 600 dpi |
|---|---|---|---|
| 1 punktu | 0,125 mm | 0,085 mm | 0,042 mm |
| 2 punktów | 0,250 mm | 0,169 mm | 0,085 mm |
| 3 punktów | 0,375 mm | 0,254 mm | 0,127 mm |
| 4 punktów | 0,500 mm | 0,339 mm | 0,169 mm |
| 5 punktów | 0,626 mm | 0,423 mm | 0,212 mm |
| 6 punktów | 0,751 mm | 0,508 mm | 0,254 mm |
Wartości w tabeli to arytmetyka (liczba punktów × 25,4 / dpi), zaokrąglona do 0,001 mm. Im wyższa rozdzielczość, tym gęstsze schodki – przy 600 dpi możesz dobrać moduł z dokładnością do ok. 0,04 mm, przy 203 dpi tylko co 0,125 mm.
Zakres modułu podawany przez Zebra
Zebra podaje w specyfikacjach zakres modułu („bar code modulus X”), jaki drukarka obsługuje:
- ZD421 / ZD621: 203 dpi – 0,005–0,050 in (0,127–1,27 mm); 300 dpi – 0,00327–0,03267 in (ok. 0,083–0,830 mm).
- ZT411 / ZT421: 203 dpi – 4,9–49 mil w obu orientacjach; 300 dpi – 3,3–33 mil przy kodzie nieobróconym („picket fence”) i 3,9–39 mil przy kodzie obróconym („ladder”). 1 mil to 0,0254 mm, czyli przy 300 dpi minimalny moduł to ok. 0,084 mm w orientacji nieobróconej i ok. 0,099 mm w obróconej – dokładnie szerokość i długość punktu.
Dla 600 dpi karta techniczna ZT411 nie podaje zakresu modułu. Dolna granica zakresu to możliwość techniczna (moduł z jednego punktu), a nie zalecenie – o tym, jaki wymiar X jest właściwy dla danego kodu, decydują standardy aplikacyjne, przede wszystkim GS1. Przegląd symbolik znajdziesz w artykule rodzaje kodów kreskowych: EAN, Code 128, GS1-128, DataMatrix, QR.
Zalecenia GS1 dla wymiaru X i co z nich wynika
Normatywne zakresy wymiaru X (minimum, wartość docelowa, maksimum) zawierają tabele specyfikacji symboli (Symbol Specification Tables) w GS1 General Specifications – obecnie Release 26.0 ze stycznia 2026 r., sekcja 5.12.3. Wytyczne GS1 DataMatrix opisują też związek z drukarką: typowa rozdzielczość drukarek termotransferowych to 4–24 punktów/mm (ok. 100–600 dpi), każdy moduł składa się z określonej liczby punktów, a wielkość pojedynczego elementu głowicy decyduje, jakie wymiary X da się uzyskać. Na jakość wpływają również energia grzania, prędkość i docisk.
Poniżej zestawiono wartości GS1 z publikacji GS1 dostępnych online i najbliższe im „schodki” dla trzech rozdzielczości:
| Kod / zastosowanie (źródło GS1) | X min / docelowy / max | 203 dpi | 300 dpi | 600 dpi |
|---|---|---|---|---|
| EAN-13 na produkcie konsumenckim (GS1 Sweden) | 0,264 / 0,330 / 0,660 mm | najmniejszy w zakresie: 3 pkt = 0,375 mm | 4 pkt = 0,339 mm | 8 pkt = 0,339 mm |
| GS1-128 i ITF-14 (GS1 Sweden) | 0,495 / 0,495 / 1,016 mm | 4 pkt = 0,500 mm | 6 pkt = 0,508 mm | 12 pkt = 0,508 mm |
| GS1 DataMatrix, Data Matrix i QR z GS1 Digital Link – kasa, bez dystrybucji ogólnej (SST 1, dodatek 2 dla kodów 2D) | 0,396 / 0,495 / 0,990 mm | najmniejszy w zakresie: 4 pkt = 0,500 mm | 5 pkt = 0,423 mm | 10 pkt = 0,423 mm |
| Kody 2D, kasa i dystrybucja ogólna (SST 3, dodatek 1 dla kodów 2D) | 0,743 / 0,990 / 0,990 mm | 6 pkt = 0,751 mm; 7 pkt = 0,876 mm (8 pkt = 1,001 mm przekracza maksimum) | 9 pkt = 0,762 mm | 18 pkt = 0,762 mm |
| GS1 DataMatrix, ochrona zdrowia – produkty regulowane spoza handlu detalicznego, nieskanowane w dystrybucji ogólnej (GS1 DataMatrix Guideline, tab. 6, wyciąg z GS1 General Specifications v16) | 0,255 / 0,380 / 0,495 mm | 3 pkt = 0,375 mm | najmniejszy w zakresie: 4 pkt = 0,339 mm | 7 pkt = 0,296 mm; 9 pkt = 0,381 mm |
Co z tego wynika – wyłącznie z rachunku:
- Etykiety logistyczne GS1-128 i ITF-14: wszystkie trzy rozdzielczości trafiają w pobliże wartości docelowej 0,495 mm (203 dpi daje 0,500 mm). Dla etykiety logistycznej wytyczna GS1 Logistic Label podaje zakres X 0,495–0,94 mm i minimalną wysokość kresek 31,75 mm – szczegóły w artykule etykieta logistyczna GS1 z SSCC.
- EAN-13 na produkcie: przy 203 dpi moduł 2-punktowy (0,250 mm) jest poniżej minimum 0,264 mm, więc najmniejszy zgodny moduł to 0,375 mm – ok. 14% więcej niż wartość docelowa. Przy 300 i 600 dpi moduł 0,339 mm jest bliski wartości 0,330 mm.
- Kody 2D przy kasie (SST 1): przy 203 dpi moduł 3-punktowy (0,375 mm) nie osiąga minimum 0,396 mm, dlatego najmniejszy zgodny moduł to 0,500 mm. Przy 300 dpi możesz zejść do 0,423 mm. Starszy przewodnik GS1 Getting Started Guide z 2022 r. podawał dla GS1 DataMatrix w handlu minimum 0,375 mm (przy którym moduł 3-punktowy byłby zgodny), ale aktualne wytyczne GS1 odsyłają do tabeli dla kodów 2D z minimum 0,396 mm. GS1 przypomina, że wymiary X kodów 2D w handlu są 1,5 raza większe od wymiarów dopuszczalnych dla odpowiedniego kodu liniowego. Więcej o przejściu na kody 2D: Sunrise 2027 i kody 2D GS1 oraz checklista gotowości na kody 2D.
- Ochrona zdrowia: najmniejszy zgodny moduł wynosi 0,375 mm przy 203 dpi, 0,339 mm przy 300 dpi i 0,296 mm przy 600 dpi (moduły o 1 punkt mniejsze – 0,250 i 0,254 mm – wypadają tuż poniżej minimum 0,255 mm).
Tabela zawiera wartości z publikacji pomocniczych GS1. Przed ustawieniem szablonu sprawdź aktualną tabelę SST w GS1 General Specifications dla swojego zastosowania i zweryfikuj wydruk weryfikatorem – rozdzielczość nie gwarantuje jakości kodu, jedynie umożliwia osiągnięcie wymiaru.
Małe etykiety, elektronika i kody 2D
Rozdzielczość ma największe znaczenie, gdy etykieta jest mała, a kod 2D musi się na niej zmieścić razem z tekstem. Rozmiar symbolu to liczba modułów × wymiar X. Najmniejszy QR Code (wersja 1) ma 21 × 21 modułów, a strefa ciszy według specyfikacji symboliki to 4 moduły z każdej strony. Przykład arytmetyczny dla wersji 1:
| Rozdzielczość i moduł | Wymiar X | Bok symbolu (21 modułów) | Bok ze strefą ciszy (29 modułów) |
|---|---|---|---|
| 203 dpi, 4 pkt | 0,500 mm | 10,5 mm | 14,5 mm |
| 300 dpi, 5 pkt | 0,423 mm | 8,9 mm | 12,3 mm |
| 600 dpi, 6 pkt | 0,254 mm | 5,3 mm | 7,4 mm |
Pierwsze dwa wiersze odpowiadają najmniejszym modułom zgodnym z SST 1 (kasa). Trzeci wiersz nie dotyczy kodów skanowanych przy kasie – pokazuje, ile miejsca zajmuje symbol, gdy wymiar X dopuszcza zastosowanie wewnętrzne, np. znakowanie komponentów. Dłuższe dane (np. GS1 Digital Link) wymagają więcej modułów, więc symbol odpowiednio rośnie.
Na drobne formaty Zebra przewiduje drukarki 600 dpi:
- Zebra ZT610 – według specyfikacji Zebra wersja 600 dpi drukuje etykiety o wysokości (długości) już od 3 mm.
- Zebra ZT610 Micro – według karty w alph.pl wariant Micro jest przeznaczony do zastosowań wymagających wysokiej jakości nadruku na niewielkich formatach, takich jak znakowanie komponentów, próbek i oznaczenia produkcyjne.
- Zebra ZT411 – oferuje 600 dpi w 4-calowej drukarce przemysłowej; przy tej rozdzielczości Zebra podaje maksymalną długość druku ciągłego 991 mm (wobec 3988 mm przy 203 dpi i 1857 mm przy 300 dpi).
W biurowych seriach Zebra ZD421 i ZD621 wybór kończy się na 300 dpi. Przy małych kodach 2D liczy się też trwałość nadruku – dobór taśmy do materiału opisuje artykuł taśma termotransferowa woskowa, woskowo-żywiczna czy żywiczna.
Rozdzielczość a prędkość i szerokość druku
Wyższa rozdzielczość oznacza więcej punktów do nagrzania na każdy milimetr etykiety, a w specyfikacjach Zebra oznacza niższą maksymalną prędkość:
| Model (Zebra) | 203 dpi | 300 dpi | 600 dpi | Maks. szerokość druku |
|---|---|---|---|---|
| ZD421 | 152 mm/s | 102 mm/s | – | 104 mm (203 dpi), 108 mm (300 dpi) |
| ZD621 | 203 mm/s | 152 mm/s | – | 104 mm (203 dpi), 108 mm (300 dpi) |
| ZT231 | 30,48 cm/s | 20,32 cm/s | – | 104 mm |
| ZT411 | 356 mm/s | 254 mm/s | 102 mm/s | 104 mm |
| ZT421 | 305 mm/s | 254 mm/s | – | 168 mm |
| ZT610 | 14 in/s (356 mm/s) | 12 in/s | 6 in/s | 104 mm |
Przykładowo w ZT411 przejście z 203 na 600 dpi obniża maksymalną prędkość z 356 do 102 mm/s, czyli do ok. 29%. W ZD421 wersja 300 dpi ma ok. 67% prędkości wersji 203 dpi. Przy etykietach wysyłkowych drukowanych seriami różnica jest odczuwalna; przy pojedynczych etykietach drukowanych na żądanie – zwykle mniej. Szczegółowe porównanie serii przemysłowych znajdziesz w artykule Zebra ZT231, ZT411, ZT421 czy ZT610, a biurowych – w porównaniu ZD230, ZD421 i ZD621.
Jaką rozdzielczość wybrać – scenariusze i modele z oferty
W alph.pl drukarki 203 i 300 dpi znajdziesz we wszystkich klasach, a 600 dpi głównie w drukarkach przemysłowych i półprzemysłowych – w filtrze „Rozdzielczość druku” kategorii drukarki etykiet biurkowe wersje 600 dpi to pojedyncze pozycje, a w kategoriach drukarki półprzemysłowe i drukarki przemysłowe jest ich kilkanaście. Filtr pokazuje też pozycje 406 dpi.
- Etykiety wysyłkowe, kurierskie, logistyczne GS1-128 (X ok. 0,5 mm) → 203 dpi i wyższa prędkość. Biurowo: Zebra ZD421 203 dpi Ethernet BT USB Host; przy większym wolumenie: Zebra ZT411 203 dpi Ethernet RS232 Bluetooth.
- Etykiety produktowe z EAN-13 bliskim wartości docelowej, kody 2D przy kasie, drobny tekst → 300 dpi. Biurowo: Zebra ZD421 300 dpi Ethernet BT USB Host lub szybsza Zebra ZD621t 300 dpi, drukarka etykiet termotransferowa; w metalowej obudowie: Zebra ZT231 300 dpi BT Ethernet.
- Małe etykiety na elektronikę, komponenty, próbki; bardzo małe kody 2D → 600 dpi: Zebra ZT411 600 dpi, BT, Ethernet, Zebra ZT610 600 dpi, BT, Ethernet, RS232 lub Zebra ZT610 Micro 600 dpi RS232 Ethernet Bluetooth.
- Jedna drukarka do wszystkiego → rozdzielczość dobierz do najmniejszego kodu, jaki musisz wydrukować zgodnie ze standardem, i sprawdź, czy prędkość przy tej rozdzielczości wystarczy dla największej serii.
Rozdzielczość jest cechą głowicy, dlatego wybierasz ją przy zakupie konkretnej wersji drukarki – w nazwach kart w alph.pl rozdzielczość jest podana wprost (np. „203 dpi”, „300 dpi”, „600 dpi”).
Nie wiesz, czy Twoje kody zmieszczą się na etykiecie przy 203 czy 300 dpi? Opisz format etykiety, rodzaj kodów i dzienny wolumen w formularzu kontaktowym – pomożemy dobrać drukarkę i rozdzielczość, a przy większym wdrożeniu przygotujemy ofertę projektową.
Źródła
- Zebra – ZD421, karta specyfikacji
- Zebra – ZD611/ZD621, karta specyfikacji
- Zebra – ZD421/ZD621, specyfikacja druku i nośników (moduł X)
- Zebra – ZT231, karta specyfikacji (PL)
- Zebra – ZT411, specyfikacja techniczna
- Zebra – ZT421, specyfikacja techniczna
- Zebra – ZT610/ZT620, karta specyfikacji
- Zebra – ZPL, polecenie ^BY
- GS1 General Specifications (Release 26.0)
- GS1 DataMatrix Guideline 2.4.0
- GS1 – Solution provider 2D readiness, wersja 1.0.0, kwiecień 2025 (tabele SST 1 i SST 3)
- GS1 New Zealand – 2D barcodes for retail: things you need to know (sierpień 2025)
- GS1 – 2D in Retail Guideline
- GS1 Logistic Label Guideline
- GS1 Sweden – Size guide (wymiar X kodów liniowych)
- Seagull Scientific – QR Code (wersje, strefa ciszy)
- GS1 UK – How big should a QR code powered by GS1 be
- alph.pl – Drukarki etykiet biurkowe (filtr rozdzielczości)
- alph.pl – Drukarki etykiet półprzemysłowe
- alph.pl – Drukarki etykiet przemysłowe
Produkty z artykułu
Wysyłka 24 hZebra ZD421 203 dpi Ethernet BT USB HostZD4A042-30EE00EZ256,91 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZD421 300 dpi Ethernet BT USB HostZD4A043-30EE00EZ1 965,04 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZD621t 300 dpi, drukarka etykiet termotransferowaZD6A043-30EF00EZ2 037,40 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZT231 300 dpi BT Ethernet drukarka etykietZT23143-T0E000FZ3 054,47 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZT411 203 dpi Ethernet RS232 Bluetooth drukarka etykietZT41142-T0E0000Z4 165,85 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZT411 600 dpi, BT, EthernetZT41146-T0E0000Z1 427,64 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZT610 600 dpi, BT, Ethernet, RS232ZT61046-T0E0100Z16 934,15 zł netto
Wysyłka 24 hZebra ZT610 Micro 600 dpi RS232 Ethernet BluetoothZT61A46-T0E0100Z13 406,50 zł nettoNajczęściej zadawane pytania
Czy 203 dpi wystarczy do kodów kreskowych?
Dla kodów GS1-128 i ITF-14 tak – moduł z 4 punktów ma 0,500 mm, a wartość docelowa GS1 to 0,495 mm. Przy EAN-13 na produkcie najmniejszy zgodny moduł przy 203 dpi to 0,375 mm, więc kod wyjdzie ok. 14% większy niż nominalny. Przy kodach 2D skanowanych przy kasie najmniejszy zgodny moduł przy 203 dpi to 0,500 mm.
Ile to jest 300 dpi w punktach na milimetr?
Zebra podaje 12 punktów/mm dla 300 dpi, 8 punktów/mm dla 203 dpi i 24 punkty/mm dla 600 dpi. Jeden punkt ma odpowiednio ok. 0,085 mm, 0,125 mm i 0,042 mm (25,4 mm podzielone przez dpi).
Dlaczego moduł kodu powinien być wielokrotnością punktu?
Głowica drukuje tylko całe punkty, a w ZPL szerokość modułu ustawia się w punktach (polecenie ^BY, 1–10 punktów). Jeżeli w programie etykiet zadasz wymiar w milimetrach, który nie jest wielokrotnością podziałki, kreski zostaną zaokrąglone do pełnych punktów. Dlatego wymiar X najlepiej dobierać z „schodków” dla danej rozdzielczości.
Czy wyższa rozdzielczość spowalnia drukarkę?
W specyfikacjach Zebra – tak. ZT411 drukuje maksymalnie 356 mm/s przy 203 dpi, 254 mm/s przy 300 dpi i 102 mm/s przy 600 dpi. ZD421 – 152 mm/s przy 203 dpi i 102 mm/s przy 300 dpi.
Kiedy potrzebna jest drukarka 600 dpi?
Gdy etykieta jest bardzo mała (elektronika, komponenty, próbki), a kod 2D i tekst muszą się na niej zmieścić. Zebra podaje, że ZT610 w wersji 600 dpi drukuje etykiety od 3 mm wysokości. Przy kodach przeznaczonych do skanowania przy kasie wymiar X jest jednak ograniczony od dołu przez GS1, więc 600 dpi nie pozwala zmniejszyć ich poniżej minimum.