Wi-Fi w magazynie pod terminale mobilne – projekt, roaming, pomiary
Wi-Fi w magazynie musi obsłużyć terminale, które cały czas przemieszczają się między regałami, rampami i strefami składowania.
Spis treści
- Dlaczego Wi-Fi w magazynie to trudne środowisko radiowe
- Site survey: predykcyjny, pasywny i aktywny
- Progi sygnału – zawsze z kontekstem źródła
- Pasma 2,4, 5 i 6 GHz
- Roaming: 802.11r, 802.11k, 802.11v, OKC
- Zabezpieczenia: WPA2 i WPA3-Enterprise
- Diagnostyka na terminalu: Wireless Analyzer i Wireless Insights
- Terminale a sieć – co sprawdzić w specyfikacji
- Źródła
Wi-Fi w magazynie musi obsłużyć terminale, które cały czas przemieszczają się między regałami, rampami i strefami składowania. Sieć projektuje się pod te urządzenia: z pomiarem radiowym (site survey) w realnych warunkach, z progami sygnału dobranymi do zastosowania, z poprawnie ustawionym szybkim roamingiem i z zabezpieczeniami, które terminal faktycznie obsługuje. Poniżej zebraliśmy, co na ten temat piszą przewodniki Zebra, Cisco i HPE Aruba, zawsze z podaniem, którego kontekstu dotyczy dana liczba.
Ogólne wymagania sieci pod system magazynowy (pokrycie, roaming, pasmo 6 GHz) omówiliśmy skrótowo w artykule co to jest system WMS i jakiego sprzętu potrzebuje. Tutaj schodzimy poziom niżej: do pomiarów, progów, ustawień roamingu i diagnostyki.
Dlaczego Wi-Fi w magazynie to trudne środowisko radiowe
Przewodnik HPE Aruba Networking dla magazynów (aktualizacja z grudnia 2025 r.) opisuje kilka zjawisk, których nie ma w biurze:
- Regały. Według Aruba regały są istotną barierą dla propagacji sygnału. Sygnał z punktu dostępowego (AP) nad jedną aleją słabnie, przechodząc przez regały do alei sąsiednich.
- Towar. Tłumienie zależy od składowanych materiałów i gęstości zapełnienia regałów: im więcej towaru i większe regały, tym większe straty. Do planowania Aruba przyjmuje 3 dB/m dla towarów suchych lub nieznanych i 10 dB/m dla cieczy.
- Wysokość hali. Wyższe stropy wymagają mocniejszych AP albo większej ich liczby, żeby sygnał dotarł do poziomu posadzki.
- Zmienność. Układ i zapełnienie magazynu często się zmieniają, więc projekt powinien to uwzględniać. Według Aruba palety i inne wyposażenie mogą zacieniać sygnał i powodować problemy z roamingiem.
- Warunki otoczenia. Strefy chłodnicze, kondensacja, przecieki i gniazda ptaków lub gryzoni mogą wpływać na urządzenia i zachowanie sygnału.
Z tych samych powodów Aruba zaleca montaż AP przede wszystkim pod stropem, ograniczanie montażu na ścianach i co najmniej jeden AP na aleję, w układzie naprzemiennym (AP w co drugiej alei, z przesunięciem). Przy stropach do 10–15 m przewodnik wskazuje zewnętrzne AP dookólne, a powyżej 15 m – zewnętrzne AP kierunkowe, które kierują energię w dół. Według przewodnika w większości przypadków nie ma też potrzeby znacząco obniżać mocy nadawania AP.
Site survey: predykcyjny, pasywny i aktywny
Cisco w dokumencie „Understand Site Survey Guidelines for WLAN Deployment” (ID 116057, aktualizacja z listopada 2023 r.) rozróżnia trzy rodzaje pomiarów:
| Rodzaj | Jak wykonywany (wg Cisco) | Do czego służy |
|---|---|---|
| Predykcyjny | w oprogramowaniu, na podstawie algorytmów RF, zwykle bez pomiarów w terenie | obiekty jeszcze niewybudowane, budżetowanie, mniej rygorystyczne wymagania roamingu |
| Pasywny | klient pomiarowy tylko nasłuchuje i nie łączy się z AP; mierzy beacony | szybkie wykrycie stref problemowych i obcych AP; brak danych o uplinku i retransmisjach |
| Aktywny | klient połączony z AP, zmienia prędkości i retransmituje jak w produkcji; wariant BSSID (bez roamingu) lub SSID (z roamingiem) | najwięcej szczegółów do projektu; wariant SSID częściej po wdrożeniu |
Aruba w przewodniku magazynowym opisuje proces trzyetapowy: model predykcyjny (rysunki w skali, dane o istniejących AP i urządzeniach klienckich, ustalenia z użytkownikami obiektu o rodzajach towaru i sezonowych zmianach), pomiar fizyczny (weryfikacja wymiarów, wysokości regałów i stropu, pasywny pomiar podczas przejścia wszystkimi alejami, test „AP on a stick” z tymczasowo zawieszonym AP), a na końcu dokumentacja projektu.
Kilka zasad z dokumentu Cisco, które w magazynie mają szczególne znaczenie:
- Mierz urządzeniem podobnym do produkcyjnego. Adapter pomiarowy z lepszą czułością i mocniejszą anteną nie daje wyników porównywalnych z klientami używanymi w produkcji.
- Skalibruj mapę. Źle skalibrowana mapa daje błędne mapy cieplne, a tego nie da się poprawić po pomiarze.
- Ogranicz listę skanowanych kanałów do faktycznie używanych i idź na tyle wolno, żeby adapter zdążył skanować.
- Po pomiarze sprawdź pokrycie, nakładanie się komórek, SNR, poziom szumu, przenikanie sygnału oraz obce AP i źródła zakłóceń.
Progi sygnału – zawsze z kontekstem źródła
Nie ma jednej liczby „dobrego Wi-Fi”. Każde źródło podaje progi dla konkretnego zastosowania, a Cisco wprost pisze, że wymagana siła sygnału zależy od typu urządzeń klienckich. Zestawienie:
| Źródło | Kontekst | Wartości |
|---|---|---|
| Zebra i Cisco, przewodnik wdrożeń głosowych (aktualizacja 2.11.2021) | aplikacje głosowe na terminalach Zebra w sieci Cisco | minimalne pokrycie AP −65 dBm; SNR min. 25 dB; poziom szumu najlepiej −90 dBm lub niżej; nakładanie komórek 20% w środowiskach krytycznych; separacja AP na tym samym kanale min. 19 dB; wykorzystanie kanału poniżej 50% |
| Cisco, Site Survey Guidelines (ID 116057, 2023) | aplikacje głosowe | min. −67 dBm i SNR 25 dB; cel: co najmniej dwa AP słyszalne na poziomie −67 dBm lub lepszym |
| Cisco, Site Survey Guidelines | dane | brak stałej wartości – próg zależy od typu urządzeń klienckich |
| HPE Aruba, przewodnik dla magazynów (2025) | magazyn, pokrycie podstawowe i zapasowe | pokrycie podstawowe −65 dBm (−60 dBm dla głosu); pokrycie zapasowe (failover) −72 dBm |
| Zebra, przewodniki Wi-Fi 7 dla Cisco i HPE Aruba (2026) | terminale Wi-Fi 7 | bez progów dBm; osobne zestawy prędkości dla wdrożeń „tylko dane” i „głos” |
Jak to stosować? Najpierw ustal, czy terminale będą obsługiwać tylko aplikację magazynową, czy także głos (PTT, VoIP). Głos ma ostrzejsze wymagania we wszystkich źródłach. Wybierz próg z jednego, konkretnego źródła i wpisz go do założeń pomiaru, zamiast mieszać wartości z różnych dokumentów. Pamiętaj, że przewodnik Zebra i Cisco z 2021 r. podaje −65 dBm również jako próg roamingu urządzenia. Nowsza dokumentacja MX opisuje ustawienie Roam RSSI Delta, czyli o ile dBm silniejszy musi być kandydat do roamingu (domyślnie 5 dBm). Jest ono dostępne tylko na wybranych platformach i wymaga MX 11.5 lub nowszego.
Pasma 2,4, 5 i 6 GHz
2,4 i 5 GHz
Przewodnik głosowy Zebra i Cisco zaleca dla WLAN głosowego pasmo 5 GHz, kanały 20 MHz, a w paśmie 2,4 GHz wyłącznie kanały 1, 6 i 11 bez włączania prędkości 802.11b, chyba że wymagają ich starsze urządzenia. Nowsze przewodniki Zebra dla terminali Wi-Fi 7 (Cisco i HPE Aruba, marzec 2026) rekomendują po stronie infrastruktury szerokość kanału 20 MHz w 2,4 GHz, 40 MHz w 5 GHz i 80 MHz w 6 GHz. Jeśli sieć obsługuje tylko dwa pasma, Zebra zaleca ustawić w terminalu te same dwa pasma.
6 GHz w Unii Europejskiej
Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/1067 harmonizuje dla sieci RLAN pasmo 5945–6425 MHz. Urządzenia o niskiej mocy do użytku wewnętrznego (LPI) są ograniczone do 23 dBm e.i.r.p. i wyłącznie do pomieszczeń, a urządzenia o bardzo niskiej mocy (VLP) do 14 dBm. Specyfikacje terminali Zebra podają zakres kanałów 6 GHz szerszy niż europejski i zastrzegają, że faktyczne kanały zależą od przepisów.
Zalecenia Zebra dla 6 GHz:
- Wdrażaj wyłącznie kanały PSC (Preferred Scanning Channels). Ich dostępna liczba zależy od kraju, a maska kanałów w terminalu powinna odpowiadać kanałom faktycznie użytym w obiekcie.
- Domyślna preferencja pasma to „Prefer 6 GHz or 5 GHz”. Terminal 6 GHz pozostaje w tym paśmie, poruszając się w jego zasięgu, nawet jeśli RSSI z AP 5 GHz wygląda lepiej.
- Włącz w sieci 802.11k, 802.11v i Reduced Neighbor Report (RNR). AP 2,4 i 5 GHz ogłaszają przez RNR sieci 6 GHz. Według przewodnika Zebra dla Wi-Fi 6E z siecią Aruba urządzenia Zebra korzystające z RNR, 802.11k i 802.11v skracają czas znalezienia najlepszego AP nawet o 78% (deklaracja producenta).
- W 6 GHz nie wolno używać sieci otwartych ani WPA2 – tylko WPA3 lub Enhanced Open.
Zwróć uwagę na licencje: według broszury Zebra TC22/TC27 „Wi-Fi 6E wymaga licencji Mobility DNA Enterprise”. Przewodnik Zebra dla 6 GHz oznacza TC22/TC27 i HC20 jako modele wymagające licencji do pracy w 6 GHz.
Roaming: 802.11r, 802.11k, 802.11v, OKC
Szybki roaming decyduje o tym, czy sesja aplikacji przetrwa przejście między AP. Oto co mówią dwa dokumenty Zebra z różnych lat:
| Mechanizm | Przewodnik głosowy Zebra i Cisco (2021) | Przewodniki Zebra Wi-Fi 7 (2026) – ustawienia domyślne terminala |
|---|---|---|
| 802.11r (Fast Transition, FT) | Zebra „zdecydowanie zaleca” jako metodę szybkiego roamingu; FT ustawione na Enable, nie Adaptive | FT włączone, FT Over DS włączone |
| 802.11k | tylko Neighbor Report, bez pomiarów 11k | tryb Lite (Neighbor Report i Beacon Table Report) |
| 802.11v | włączyć | włączone; zalecane także w sieci |
| OKC / PMKID | OKC albo PMK cache, nie oba naraz | OKC włączone, PMKID wyłączone |
| CCKM | druga w kolejności metoda, jeśli sieć ją obsługuje | nie omawiane |
Kolejność metod w przewodniku z 2021 r.: FT (802.11r), potem CCKM, potem OKC lub PMK cache. Ten sam dokument zaleca wyłączyć po stronie kontrolera m.in. Optimized Roaming i Aggressive Load Balancing.
Po stronie terminala wszystkie te opcje ustawisz przez moduł Wi-Fi frameworka MX: Fast Transition (domyślnie włączone), OKC, PMKID (wymaga wyłączenia OKC), 802.11k w trybach Lite i Full, 802.11v, wybór i preferencję pasm oraz maski kanałów 2,4, 5 i 6 GHz (6 GHz od MX 11.4). Najprościej zrobić to masowo – profilem StageNow albo przez konsolę EMM. Opisujemy to w artykułach StageNow krok po kroku i zarządzanie flotą terminali Android.
Zabezpieczenia: WPA2 i WPA3-Enterprise
Przewodnik głosowy z 2021 r. dopuszcza WPA2 lub WPA3 z szyfrowaniem AES, wyklucza WEP i TKIP, a w trybie Enterprise wskazuje 802.1X z EAP-TLS lub PEAP-MSCHAPv2. Nowsze przewodniki Wi-Fi 7 są bardziej rygorystyczne:
- WPA3 wymaga PMF (802.11w) po stronie terminala i AP.
- Dla mieszanej floty (terminale Wi-Fi 6/6E i Wi-Fi 7) w infrastrukturze Wi-Fi 7 Zebra rekomenduje WPA3-Enterprise z Beacon Protection i AKM „FT over IEEE 802.1X”, czyli zabezpieczenie zgodne z szybkim roamingiem.
- Opcjonalny tryb 192-bitowy wymaga EAP-TLS i GCMP-256 oraz certyfikatów RSA o długości klucza co najmniej 3072 bity. Zebra zaleca 4096 bitów.
- Beacon Protection jest w Wi-Fi 7 obowiązkowy dla AP i urządzeń. Kombinacje otwarte i WPA2 nie są dopuszczone w sieciach Wi-Fi 7 (przewodnik HPE Aruba) ani w paśmie 6 GHz.
Specyfikacje Zebra TC53e, MC3400, MC9400, TC501 i TC701 wymieniają WPA3-Enterprise w trybie 192-bitowym (GCMP-256, EAP-TLS). Przy EAP-TLS terminal zamiast hasła używa certyfikatu klienta. Dystrybucję certyfikatów zaplanuj więc razem z konfiguracją masową, a nie „na koniec”.
Diagnostyka na terminalu: Wireless Analyzer i Wireless Insights
Pomiar przy odbiorze sieci to jedno, a późniejsze zgłoszenia typu „terminal gubi sieć w alei 12” to drugie. Zebra ma dwa narzędzia, które pokazują sieć z perspektywy urządzenia:
- Wireless Analyzer (dawniej WorryFree Wi-Fi Manager) to narzędzie analizy i diagnostyki Wi-Fi na urządzeniach Zebra. Oferuje analizę połączenia, głosu i roamingu, widok pokrycia (Coverage View) z wykresem RSSI dla poszczególnych BSSID oraz przechwytywanie pakietów. Aktywacja wymaga MX 8.2 lub nowszego, a na urządzeniach serii Professional – licencji Mobility DNA Enterprise.
- Wireless Insights dostarcza dane o wydajności aktywnych urządzeń Zebra z Androidem: zdarzenia połączeń Wi-Fi i komórkowych, siłę sygnału i jakość usługi. Dane z agenta trafiają do chmury Zebra (np. DNA Cloud). Domyślnie panel pokazuje ostatnie 24 godziny, z możliwością wyboru zakresu do 30 dni. Dla Wi-Fi wymagane jest urządzenie Zebra z Androidem 13 lub nowszym. W środowisku produkcyjnym potrzebna jest licencja (dostępna jest licencja próbna), a na urządzeniach serii Professional licencja MDNA Enterprise. Zamiast agenta Zebra można użyć agenta partnera infrastruktury sieciowej, ale zbiera on tylko dane Wi-Fi.
Terminale a sieć – co sprawdzić w specyfikacji
Przy zakupie terminali porównaj z siecią trzy rzeczy: generację Wi-Fi i pasma, metody szybkiego roamingu oraz tryby zabezpieczeń. Przykłady z oferty (dane ze specyfikacji Zebra):
| Model | Wi-Fi (spec. Zebra) | Szybki roaming | Przykład w sklepie |
|---|---|---|---|
| TC53e | Wi-Fi 6E, 2,4/5/6 GHz | PMKID caching, CCKM, 802.11r, OKC | Zebra TC53e, 2D, SE5500, warm-swap, Android, GMS |
| MC3400 | Wi-Fi 6E, 2,4/5/6 GHz | 802.11r, PMK caching, CCKM, OKC | Zebra MC3400 Expanded z klawiaturą alfanumeryczną |
| MC9400 | Wi-Fi 6E, 2,4/5/6 GHz | 802.11r, PMK caching, CCKM, OKC | Zebra MC9400 pistoletowy, SE4770 |
| TC501 | Wi-Fi 7, trójpasmowy, MLO | 802.11r, PMK caching, CCKM, OKC | Zebra TC501, Wi-Fi 7, 5G, RFID |
| TC701 | Wi-Fi 7, trójpasmowy, MLO, do 320 MHz w 6 GHz | 802.11r, PMK caching, CCKM, OKC | Zebra TC701, Wi-Fi 7, wersja tylko Wi-Fi |
Terminal Wi-Fi 6E lub Wi-Fi 7 wykorzysta pasmo 6 GHz dopiero wtedy, gdy sieć ma AP 6 GHz. W innym przypadku pracuje w 2,4 i 5 GHz. Kryteria wyboru kolektora poza łącznością opisuje przewodnik Kolektor danych – co to jest i jak wybrać. Wszystkie modele znajdziesz w kategoriach terminale ręczne Android i kolektory danych do magazynu, a urządzenia na wózki widłowe w kategorii terminale wózkowe.
Lista kontrolna przed wdrożeniem terminali
- Spisz aplikacje na terminalach (WMS, przeglądarka, głos) i wybierz próg sygnału z jednego źródła odpowiedniego dla tego zastosowania.
- Zbierz plany w skali, wysokości regałów i stropu oraz informacje o rodzajach towaru i sezonowych zmianach zapełnienia.
- Wykonaj pomiar urządzeniem zbliżonym do produkcyjnego. Cisco zaleca też okresowe sprawdzanie siły sygnału, bo warunki radiowe zmieniają się z czasem. W magazynie dotyczy to szczególnie zmian zapełnienia regałów.
- Ustal pasma i kanały (w 6 GHz tylko PSC) i ustaw tę samą maskę kanałów w terminalach.
- Włącz w sieci 802.11r, 802.11k, 802.11v (i RNR przy 6 GHz). Wybierz OKC albo PMKID, nie oba naraz.
- Wybierz WPA3-Enterprise lub WPA2-Enterprise zgodnie ze specyfikacją wszystkich terminali i przygotuj dystrybucję certyfikatów.
- Przygotuj profil Wi-Fi do konfiguracji masowej i przetestuj go na kilku urządzeniach w najtrudniejszych miejscach hali.
Jeśli dopiero planujesz przejście na skanowanie mobilne, zacznij od przewodnika automatyzacja magazynu krok po kroku.
Dobierzemy terminale do Twojej sieci (pasma, Wi-Fi 6E lub Wi-Fi 7, roaming, WPA3) i przygotujemy je do pracy. Zajmujemy się stagingiem z profilem Wi-Fi i certyfikatami, konfiguracją w MDM/EMM i konfiguracją masową. Przy większych wdrożeniach przygotujemy ofertę projektową. Skontaktuj się z nami i opisz liczbę urządzeń, infrastrukturę WLAN oraz aplikacje.
Źródła
- HPE Aruba Networking – Warehouse: Wi-Fi deployment best practices
- Cisco – Understand Site Survey Guidelines for WLAN Deployment (ID 116057)
- Zebra i Cisco – Best Practices Guide for Zebra Voice Deployment, Optimization with Cisco Infrastructure
- Zebra – Wi-Fi 7 Android Devices: Best Practices for Cisco WLAN Infrastructure (MN-005596-01EN)
- Zebra – Enterprise Wi-Fi 7 Android Devices: Best Practices for HPE Aruba WLAN Infrastructure (MN-005605-01EN)
- Zebra – Best Practices for Wi-Fi 6E (Tri-Band) with Aruba WLAN: Introduction
- Zebra – 6 GHz: Band Preference
- Zebra – 6 GHz: Reduced Neighbor Report and 802.11k/v
- Zebra – 6 GHz: Security Recommendations
- Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/1067 – pasmo 5945–6425 MHz
- Zebra TechDocs – MX: Wi-Fi
- Zebra TechDocs – Wireless Analyzer
- Zebra TechDocs – About Wireless Insights
- Zebra TechDocs – Zebra DNA: Using Wireless Insights
- Zebra – TC53e/TC58e Spec Sheet
- Zebra – MC3400/MC3450 Spec Sheet
- Zebra – MC9400/MC9450 Spec Sheet
- Zebra – TC501 Spec Sheet
- Zebra – TC701 Spec Sheet
- Zebra – TC22/TC27, broszura (PL)
Produkty z artykułu
Na zamówienieZebra TC53e, 2D, SE5500, IST, warm-swap, USB-C, BT, Wi-Fi (Wi-Fi), NFC, Android, GMS (TC530E-0T1K7B1B00-)TC530E-0T1K7B1B00-A65 657,72 zł netto
Na zamówienieZebra MC3400 Expanded, 2D, SE4770, 10.5 cm (4''), alpha, IST, hot-swap, USB-C, BT, Wi-Fi (Wi-Fi), NFC, Android, GMSMC3401-0S1J54SS-A65 749,59 zł netto
Na zamówienieZebra MC9400, 2D, SE4770, alpha, Gun, Camera, front camera, BT, Wi-Fi (Wi-Fi), NFC, Android, GMS (MC9401-0G1P6DSS-A6)MC9401-0G1P6DSS-A69 156,91 zł netto
Na zamówienieZebra TC501, 2D, GPS, RFID, Camera, front camera, hot-swap, USB-C, BT (BLE), Wi-Fi 7, eSIM, 5G, NFC, Android, ext. bat.TC501G-321B1A1E01-A68 114,63 zł netto
Na zamówienieZebra TC701, 2D, hot-swap, USB-C, BT (BLE), Wi-Fi 7, NFC, Android, RB (TC7010-021E1A0001-)TC7010-021E1A0001-A67 055,28 zł nettoNajczęściej zadawane pytania
Jaki poziom sygnału Wi-Fi jest potrzebny w magazynie?
To zależy od zastosowania i od źródła. Przewodnik HPE Aruba dla magazynów podaje −65 dBm jako pokrycie podstawowe (−60 dBm dla głosu) i −72 dBm jako zapasowe. Przewodnik głosowy Zebra i Cisco podaje −65 dBm i SNR 25 dB, a Cisco dla głosu −67 dBm i SNR 25 dB. Dla samych danych Cisco nie podaje stałej wartości, tylko odsyła do wymagań urządzeń klienckich.
Czy wystarczy pomiar predykcyjny?
Według Cisco pomiar predykcyjny zwykle nie zawiera żadnych pomiarów w terenie i najlepiej sprawdza się przy obiektach jeszcze niewybudowanych lub przy budżetowaniu. Aruba traktuje model predykcyjny jako pierwszy etap, po którym następuje pomiar fizyczny podczas przejścia wszystkimi alejami.
Czy pełne regały zmieniają zasięg Wi-Fi?
Tak. Według Aruba tłumienie zależy od rodzaju i gęstości składowanego towaru, a do planowania przyjmuje 3 dB/m dla towarów suchych i 10 dB/m dla cieczy. Przewodnik zaznacza też, że układ i zapełnienie magazynu często się zmieniają, więc projekt musi to uwzględniać.
Czy włączyć jednocześnie OKC i PMKID?
Nie. Przewodnik głosowy Zebra i Cisco zaleca OKC albo PMK cache, nie oba. Przewodniki Zebra dla Wi-Fi 7 podają jako domyślne OKC włączone i PMKID wyłączone, a dokumentacja MX zaznacza, że do użycia PMKID trzeba wyłączyć OKC.
Czy w paśmie 6 GHz mogę zostawić WPA2?
Nie. Według przewodnika Zebra dla 6 GHz to pasmo nie dopuszcza sieci otwartych ani WPA2. Wymaga WPA3-Enterprise, WPA3-Personal lub Enhanced Open. Zebra zakłada, że sieć firmowa działa w 5 i 6 GHz: starsze urządzenia korzystają z 5 GHz, a urządzenia Wi-Fi 6E z 6 GHz.